Grzegorz VI

Giovanni Graziano Pierleone (urodzony we Włoszech, około 1000 roku, zmarł w Kolonii, zapewne w 1047 roku) herb

Papież, Biskup Rzymu, Wikariusz Jezusa Chrystusa, Następca i Książe Apostolski, Najwyższy Biskup Kościoła, Patriarcha Świata od 1 maja 1045 roku do złożenia z urzędu 20 grudnia 1046 roku.

Był benedyktyn, początkowo archiprezbiterem rzymskiego kościo­ła św. Jana przy Bramie Łacińskiej, mógł być krewnym bankierskiej rodziny Pierleonich, konwer­tytów żydowskich. Cieszył się poważaniem zwo­lenników reform - m.in. opata Cluny Odilona i Piotra Damianiego - którzy uznali go za papie­ża, nic nie wiedząc, zapewne, o transakcji.

Jako ojciec chrzestny Benedykta IX martwił się, że jego chrześniak tak niegodnie sprawuje urząd. Zaoferował mu odsprze­danie godności papieskiej. Odkupił godność papieską od swego ojca chrzestnego za tysiąc funtów, co nastąpiło przy zachowaniu pewnych form elekcji: chciał podnieść na najwyższy poziom dotychczasowy stan papiestwa. Krescencjusze wybrali natomiast Syl­westra III, więc jednocześnie panowało aż trzech papieży: jeden w Bazylice św. Piotra, drugi w Bazy­lice S. Maria Maggiore, a trzeci w Bazylice św. Jana na Luteranie.

1 maja 1045 roku został papieżem entuzjastycznie powitanym przez kościelnych reformatorów. Grzegorz VI mianował swoim sekretarzem w kurii krewniaka, młodego mnicha Hildebranda, późniejszego Grzegorza VII. Tymczasem stronnictwo proniemieckie zarzuciło mu symonię.

Do Italii przybył wówczas król Niemiec Henryk III i zwołał w październiku 1046 roku synod w Pawii, gdzie ogłosił powszechny zakaz symonii i odnowił Privilegium Ot­nianum. Grzegorz VI wyjechał mu na powitanie o Piacenzy, z nadzieją na uzyskanie zatwierdzenia tej elekcji, ale król odmówił i zażądał wyjaśnień w sprawie sposobu uzyskania godności papieskiej. W wyniku zabiegów króla niemieckiego Henryka III zebrał się 20 grudnia 1046 roku w Sutri synod, który potępił symonię, jakiej dopuścił się Grzegorz przy obejmowaniu urzędu papieskiego. Henryk początkowo o­powiedział się za Grzegorzem, lecz później odwrócił się od niego, uznając go za człowieka niezbyt godnego zaufania w sensie politycznym. Synod w Sutri 20 grudnia 1046 roku złożył z urzędu Grzegorza VI i Sylwestra III, a synod laterański 23 grudnia - Benedykta IX. Król Henryk III, który naruszył prawo - bo przewodniczył synodowi i sądził papieża - wskazał wówczas swojego kapelana Suitgara, którego przywiózł z Niemiec, jako nowego papieża Klemensa II.

Grzegorza VI uwięziono, a potem deportowano do Niemiec, w towarzystwie Hildebranda.

Znalazł się pod kuratelą biskupa Kolonii Herma­na, ówczesnego kanclerza cesarskiego na Italię. Po śmierci Klemensa II, biskup Liege Wazo, któ­ry uważał, że Grzegorza VI złożono nieprawnie z urzędu, oświadczył cesarzowi, iż powinien przywrócić go na Tron Piotrowy. Cesarz jednak zwlekał z rozstrzygnięciem, a Grzegorz VI wkrót­ce zmarł na wygnaniu w Kolonii prawdopodobnie w roku 1047.


Żródła:

"Poczet papieży" - Michał Gryczyński

"Poczet papieży" - Jan Wierusz Kowalski.


Gregorius VI w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 Nr 24 poz. 83 z późn. zmianami)

Bogdan Pietrzyk